دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت دی فایل

عنوان کامل پایان نامه :

مطالعه  روابط اجتماعی در آثار سعدی و تطبیق آن با نهج ­البلاغه

قسمتی از متن پایان نامه :

 

راههای اصلاح وسلامت جامعه ازدیدگاه نهج البلاغه

از آنجا که جامعه و زندگی اجتماعی یکی از عوامل مهم تربیتی محسوب می شوند و سلامت، اصالت ، رشد و کمال انسانها به سلامت و اصلاح جامعه بستگی دارد، بایستی به جامعه روی آورد و راه های اصلاح و سلامت آن را شناخت و علل فساد زدگی و عقب ماندگی جوامع آلوده را شناسایی کرد و موانع رشد و ترقّی را از سر راه انسانها برداشت.

«از نظر نهج البلاغه، سلامت و اصلاح جامعه را در نظم و اجرای قانون و مقررّات کامل الهی و رعایت قوانین فردی و اجتماعی جست و جو کردکه بی نظمی و هرج و مرج طلبی و تجاوز به حقوق دیگران، فساد، تباهی و سقوط را در پی خواهد داشت.» (دشتی1381: ، ص 242) امام علی (علیه السّلام) درکلام ارزشمندی به ره آورد برقراری نظم اجتماعی و رعایت صحیح حقوق فرد و جامعه اشاره می فرماید:

«فَإذا أدَّتِ الرَّعیَّهُ اِلی الوَالی حَقَّهُ وَ أدَّی الوَالِی اِلیهَا حَقَّها عَزَّ الحَقُّ بَینَهُم و قامَت مَناهِجُ الدِّینِ، و أَعتَدَلَت مَعَالِمُ العَدلِ وَ جَرَت عَلَی أَذلَالِها السُّنَنُ فَصَلَحَ بِذَلک الزَّمانُ؛ پس هر گاه که مردم حقوق حکومت را ادا کنند و حکومت نیز حقوق مردم را رعایت کند، حق و عدالت در میان آنان قوی می شود و را دین ودینداری استوار و  جاودانه می شود و علائم تحقّق عدالت اجتماعی رخ می نماید. امور زندگی فرد  و جامعه در مجرای اصلی خود قرار می گیرد  و آنگاه جامعه و زمانه اصلاح می شود.» (نهج البلاغه، خطبه 216،ص248)

3-8-1- تقویّت روحیه مسئولیّت پذیری

بر اساس دیدگاه امام علی در نهج البلاغه به این نتیجه می رسیم که اجرای قانون و نظم اجتماعی در جامعه تنها به وسیله مأموران نظامی و انتظامی و دیگر دست اندرکاران نظامی امکان پذیر
نمی باشد زیرا نمی شود برای تک تک افراد در جامعه مأموران مخفی استخدام کرد زیرا نیروی نظامی در همه جا نمی تواند فعّال باشد. در یک کلمه بشر نمی تواند بشر را کنترل کند و به اجرای قانون در  همه زمانها و مکانها مجبور سازد. امام علی (ع) در این زمینه در نهج البلاغه
می فرماید:

«إتَّقُوا اللهَ فِی عِبادِهِ وَ بِلادِه، فَإنَّکُم مَسؤُولُون َحتَّی عَنِ البِقَاعِ وَ البَهایِم. أَطیعُواللهَ وَ لا تَعصُوهُ و إذا رَأیتُمُ الخَیرَ فَخُذوا بِه فَاذا رَأیتُمُ الشَّرَّ فَاعرِضُوا عَنهُ؛ ای مردم! از خدا بترسید و پرهیزگار باشید زیرا از همه شما در روز قیامت سؤال خواهد شد، شما مسئول امور آفریده های خدا حتّی از شهرها و حیوانات خواهید بود، خدا را اطاعت کنید و از فرمانش سرپیچی نکنید.» (نهج البلاغه،خطبه216،ص174).

 

 3-8-2- لیاقت وشایستگی در نظام سیاسی

تمام پست های مدیریت جامعه و نظام سیاسی، کارهای تخصّصی هستند که هر کدام افراد خاصّ خود را می طلبد و هر شغلی به تناسب نیاز به افراد دارای لیاقت، شایستگی و  تخصّص خاصّی دارد و امکان ندارد که افراد هر کدام به جای دیگری بنشیند. در غیر این صورت جامعه به رشد، کمال، توسعه و ترقّی لازم نخواهد رسید.« حضرت علی علیه السّلام، مدیریت جامعه و اداره آن را به سنگ آسیا و محور آن تشبیه کرده و معتقد می باشد همچنان که سنگ آسیا فقط  حول محور خود به چرخش در می آید و در صورت بزرگتر بودن سنگ یا کج و معوج بودن محور، سنگ نمی چرخد و در صوت ضعیف بودن می شکند مدیران جامعه و نخبگان سیاسی نیز محورهای جامعه هستند که بایستی هر کدام برای آن کار مناسب بوده و از توان، خلاقیّت و شایستگی لازم برخوردار باشند در غیر این صورت، ضعف، نارسایی، بی عدالتی، بی قانونی و پوسیدگی درونی، جامعه و تشکیلات اداره آن را فرا گرفته و افراد لایق کنج عزلت اختیار
می کنند. طبیعی می باشد که در چنین جامعه ای از رشد، توسعه و کمال خبری نخواهد بود.» (علیخانی، 1381: ص 21 )

حضرت علی (علیه السّلام) در خطبه شقشقیّه ، ضمن اظهار لیاقت و شایستگی خود برای امر حکومت، لزوم توجّه به این معیار را یادآور شده و می فرماید: «هان به خدا سوگند جامه خلافت را در پوشیدم زیرا  می دانستم خلافت جز مرا نشاید، که آسیا سنگ، تنها گرد استوانه به گردش در آید. کوه بلند را مانم که سیلاب از ستیغ من ریزان می باشد و مرغ از پریدن به قلّه ام گریزان.»
(نهج البللاغه، خطبه 3، ص 9)

باز در جای دیگر می فرماید: «فَلَیسَت تَصلُحُ الرَّعیَّهُ الَّا بِصَلاحِ الوُلاهِ؛ کار مردم جز به شایستگی زمامداران سامان نمی یابد.» (نهج البلاغه، خطبه 216، ص 248)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

الف-هدف  اصلی پژوهش:مطالعه روابط اجتماعی در آثار سعدی و تطبیق آن با نهج البلاغه

ب-هدف های فرعی پژوهش

1-مطالعه و نمایاندن روابط اجتماعی و اظهار ارزشهای دینی و ادبی آن.

2-دیدگاه امام علی (ع) در مورد ارتباط با گروه های مختلف مردم.

3- دیدگاه سعدی شیرازی در مورد نحوه ارتباط با گروه های مختلف مردم.

4-تفاوت ها و شباهت های دیدگاه های آنان در زمینه های مختلف.

از لینک زیر ، روی لینک زیر کلیک کنید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان : مطالعه  روابط اجتماعی در آثار سعدی و تطبیق آن با نهج ­البلاغه