دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت دی فایل

عنوان کامل پایان نامه :

مطالعه  روابط اجتماعی در آثار سعدی و تطبیق آن با نهج ­البلاغه

قسمتی از متن پایان نامه :

 

اکسیرعشق

در میان ارتباطات اجتماعی، ارتباطی که بر مبنای اکسیر عشق صورت می گیرد بهترین و بادوام ترین ارتباط می باشد. زیرا که در دنیای عاشقان خودخواهی معنایی ندارد و جای آن را دیگر خواهی گرفته می باشد. «من» در این ارتباط ها وجود ندارد و جای خود را به «ما» داده می باشد. اینجاست که عشق دست مایه ارتباطات انسانی می باشد و این نوع ارتباط همچون مائده ای آسمانی، زیبا، ارزشمند و مقدّس می باشد.

جای جای سخن حافظ، استاد سخن عشق، همین می باشد. آنجا که سخن از بقا وحیات جاویدان عشق می راند.

« هیچگاه نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق             ثبت می باشد بر جریده عالم  دوام ما »

(حافظ، 1372:غزل/11)

«از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر                      یادگاری که در این گنبد دوّار بماند»                                                                                                                                                                        (همان،غزل/178)

«دنیای عاشقان، روابطی فراپیوسته دارد یعنی بر ورای روابط متقابل پیوسته جا می گیرد. روزی که شکنجه گران به میرزا رضای کرمانی می گفتند: تو به خواست اسدآبادی، ناصرالدّین شاه را کشته ای و حال اسیروار به ریش تو می خندد و او جواب داد: اگر او به ریش من می خندد حتما ریش من خنده دارد و این جواب به این دلیل می باشد که عشق پایه های روابط طرفین را استوار ساخته بود.

بعضی را عقیده بر این می باشد که تسخیر قلب ها، بزرگترین قدرت را می آفریند. در ارتباط آسمانی عشق، دل سراپا می تپد و عاشق برای معشوق در همه احوال، دل را می سوزاند. در پایان سخن به امید روزی می نشینیم که فرزندان ما درخانه، مدرسه و تمامی جامعه درس  عشق بیاموزند. توان محبّت یاد گیرند و خود آموزگار الفبای عشق باشند.»(ساروخانی،1367:ص12)

2-15-3-عقل

انسانها بایستی درفرایند ارتباط برمبنای عقل ومنطق اقدام کند به گونه ای که روابط او با دیگران عاقلانه ومنطقی باشد زیرا این گونه روابط بیشتر دوام خواهند داشت.

«بشر تحت تأثیر حکم عقل خود و برای تأمین مصالح خود،  اعم از مادّی و معنوی به ارتباط با دیگری روی می آورد. بر حسب عقل و منطق، بشر در برقراری ارتباط با دیگران، بیشتر نگاه می کند که ارتباط با چه افرادی، منافع بیشتری برایش حاصل می کند تا با آنها ایجاد ارتباط نماید.» (مصباح یزدی،1385:ص 159)

2-15-4- عدالت

قاعده کلّی برای حفظ منافع طرفین«عدالت» می باشد یعنی برای اینکه این سنخ ارتباط اجتماعی  پایدار بماند؛ عادلانه بودن آن نیز لازم و ضروری می باشد. «اصولاً اساس زندگی اجتماعی عدالت می باشد. این نوع اگر در زندگی اجتماعی حاکم باشد؛ روابط انسانها با یکدیگر محفوظ می ماند و روز به روز تقویت می شود.» (مصباح یزدی،1385:ص 159)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

الف-هدف  اصلی پژوهش:مطالعه روابط اجتماعی در آثار سعدی و تطبیق آن با نهج البلاغه

ب-هدف های فرعی پژوهش

1-مطالعه و نمایاندن روابط اجتماعی و اظهار ارزشهای دینی و ادبی آن.

2-دیدگاه امام علی (ع) در مورد ارتباط با گروه های مختلف مردم.

3- دیدگاه سعدی شیرازی در مورد نحوه ارتباط با گروه های مختلف مردم.

4-تفاوت ها و شباهت های دیدگاه های آنان در زمینه های مختلف.

از لینک زیر ، روی لینک زیر کلیک کنید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان : مطالعه  روابط اجتماعی در آثار سعدی و تطبیق آن با نهج ­البلاغه