موضوع :

سر مایه گذاری موفق در بازار بورس با بهره گیری از

اتوماتای یادگیری سلولی

جستجو در سایت :   

استاد راهنما:

 

تدوین کننده:

دانلود متن کامل در سایت sabzfile.com

 

پاییز 1394 

 

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                                         شماره صفحه

چکیده. 1

مقدمه. 2

اصلی‌ترین راهکارها. 5

معرفی اتوماتهای سلولی. 6

1-1-1- پیدایش اتوماتای سلولی. 9

1-1-2- تعریف رسمی اتوماتای سلولی. 12

1-1-3- ویژگی‌های اتوماتای سلولی. 13

1-1-4- سیستم‌های دینامیکی. 21

1-1-5- بازی زندگی Game of Life. 24

الگوریتم پیشنهادی. 34

نتیجه گیری. 37

منابع. 43

 

 

 

 


چکیده

یک اتوماتای سلولی یک مدلی از ریاضیات گسسته می باشد که در مباحثی زیرا نظریه رایانش‌پذیری، ریاضیات ، فیزیک ، سامانه‌های انطباقی پیچیده ، زیست شناسی نظری و ریز ساختار ها مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. اتوماتای سلولی با نام هایی مانند فضاهای سلولی ، اتوماتای مفروش سازی ، ساختار های همگن،  ساختارهای سلولی ، ساختارهای مفروش سازی و آرایه های تکرار شونده نیز اظهار می گردد.

یک اتوماتای سلولی شامل یک شبکه منظم از سلول ها می باشد که هر کدام از آن ها در یکی از حالات از مجموعه حالات متناهی امکان پذیر قرار دارند. مانند on و off . شبکه می تواند هر بعد متناهی داشته باشد. برای هر سلول ، یک مجموعه از سلول ها که همسایه ی آن نامیده می گردد ، نسبت به آن سلول مشخص تعریف شده می باشد. یک حالت آغازین (time t = 0) با تخصیص دادن یک وضعیت به هر سلول انتخاب می گردد. یک نسل جدید (توسعه t به وسیله 1) ، بر اساس یکسری قوانین ثابت (عموما یک تابع ریاضی) که وضعیت جدید برای هر سلول را بر اساس وضعیت جاری آن سلول و وضعیت های سلول های همسایه آن ، مشخص می کند ، تولید می گردد. به گونه معمول ، قوانین به روز رسانی وضعیت سلول ها برای هر سلول مشابه می باشد و در طول زمان تغییر نمی کند ، و به کل شبکه بصورت همزمان اعمال خواهد گردید ، هر چند استثناهایی نیز هست ، مانند اتوماتای سلولی تصادفی و اتوماتای سلولی ناهمگام.

 

مقدمه

بازارهای سهام سیستم های پیچیده ای هستند که از مجموعه ای از زیر سیستم های تشکیل شده اند. در این سیستم هر سرمایه گذاری تحلیل و فرمول های مخصوص به خود دارد که با بهره گیری از آن ها و درک خود از رخدادها و شرایط فعلی بازار، در مورد چگونگی ی سرمایه گذاری تصمیم می گیرد. این گونه فاکتورهای  تاثیر  گذار را فاکتور (1و2) می نمایم. در کنار فاکتورهای فیزیکی، عوامل روحی و روانی نیز در نوع سرمایه گذاری و رفتار سرمایه گذاران تاثیر می گذارد.  این فاکتورها باعث می شوند  تا پیش بینی دقیق رفتار بازار سهام غیر ممکن گردد. ابزار های  متنوعی برای  مدل  کردن بازار سهام و سرمایه گذاری  وجود دارند، الگوریتم های ژنتیک، شبکه های عصبی، درخت های  تصمیم، سیستم های  نورون-فازی، سیستم های شبکه اجتماعی، مکانیک کوانتوم و اتوماتای سلولی مانند ابزارهای مناسب می باشند. اگر در مدل ارائه شده، فضای شبیه سازی یک فضای شبکه ای گسسته باشد و به هر عامل سک سلول از شبکه را نسبت دهیم. مدل مورد نظر به آتوماتای سلولی مبدل می گردد. 

آتوماتای سلولی، یک سیستم پویا، گسسته و شبکه ای محلی می باشد. از آتوماتای سلولی در مسائلی که جنبه خود سازمانده دارند، به خصوص در سیستم های دارای پیچیدگی فراوان، بهره گیری می گردد. همچنین آتوماتای سلولی در بازی های کامپیوتری و مدل سازی های فیزیکی، بیولوژیکی و اجتماعی کاربردهای فراوان دارد. ترکیب الگوریتم های جدید با این نوع از آتوماتا باعث به وجودآمدن آتوماتاهای سلولی جدید مانند آتوماتای سلولی ژنتیکی، آتوماتای سلولی فازی، آتوماتای سلولی شبکه عصبی، آتوماتای سلولی مراتبی.

آتوماتای سلولی و پشته ای و آتوماتای یادگیرنده سلولی شده می باشد. امروزه مطالعه علوم اقتصادی با بهره گیری از آتوماتای سلولی طریقه روبه رشدی را طی می کند (1و2و4)

هیچ اتفاقی در بازار بورس تازه نیست و نمی‌تواند هم تازه باشد، زیرا تمام گمانه‌زنی‌ها در بازار بسیار قدیمی و کهنه هستند. تمام آن چیز که که امروز در بازار بورس اتفاق می‌افتد قبلا هم رخ داده و دوباره امروز دارد اتفاق می‌افتد که من هیچگاه آنها را فراموش نکرده و نمی‌کنم…

در بازار بورس همیشه افرادی هستند که کوشش می‌کنند تا شمارا به‌نحوی مجاب کنند طبق قیمت‌های زنده، دیوانه‌وار سرمایه‌خود را جابجا کنید یا به‌صورت کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری کنید. اما توجه کردن به این تحریک‌های مفرط و اغراق آمیز حتی برای بورس‌بازان حرفه‌ای هم دیوانگی‌می باشد.

 
یکی از مشهورترین و بزرگترین بورس‌بازان تاریخ وال‌استریت، که تاکنون وارد حیطه حیات گذاشته، «جسی لیوِر مور» می باشد که توانسته با الگوی منحصربفردش از همین خرید و فروش‌های لحظه‌ای در بورس سود بسیار خوبی به جیب بزند. دلیل موفقیت وی را می توان در طرز فکر او دانست. او درعین اینکه یک بورس باز بود، به این اعتقاد نداشت که همیشه یک سری اقدامات هست که حتما بایستی آنهارا انجام داد. درواقع، میراث «لیورمور»، یک شمشیر دولبه می باشد.

 

به گزارش بیزنس اینسایدر، لیورمور از یک سو نخستین فردی بود که توانست زبان کهنه عرضه و تقاضا را کد نویسی کند تا تشخیص داده گردد که انتقال سهام و بازارهای سهام در یک سری از الگوهای تکراری انجام می گردد.

لیورمور می‌گوید: من خیلی زود فهمیدم که هیچ اتفاقی در وال‌استریت تازه نیست و نمی‌تواند هم تازه باشد، زیرا تمام گمانه‌زنی‌ها در وال‌استریت بسیار قدیمی و کهنه هستند. تمام آن چیز که که امروز در بازار بورس می‌افتد قبلا هم رخ داده و دوباره امروز دارد اتفاق می‌افتد که من هیچگاه آنها را فراموش نکرده و نمی‌کنم.

اما اقدام‌زدایی لیورمور، دقیقا موقعی اتفاق افتاد که او توصیه‌های خودش را هم فراموش نمود. وی بعنوان مثال، او یکی از قوانین کاردینالی خود را نقض نمود و پس از بهره گیری از اطلاعات چندین خبرچین بورس یک اشتباه منجر به ضرر هنگفت او گردید که هیچگاه نتوانست این ضرر مالی را جبران کند. وی غیر از معدود زمانی که در بازار بورس به پیروزی‌های موقتی دست‌پیدا نمود، در سایر مراحل زندگی خود فرد خوشحالی نبود و درنهایت در سال 1923 میلادی و در 63 سالگی در یک هتل در هلند با شلیک گلوله به سرش، به زندگی خود پایان داد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد مهندسی کامپیوتر: تلفیق الگوریتم رقابت استعماری و انتخاب سریع زمان آماده سازی در حل مسأله برنامه ریزی توالی هواپیماها

یکی از زنان بیشمار وی یادداشتی را با این مضمون در کنار جسد لیورمور یافته بود: زندگی آنطور که می‌خواستم برای من پیش نرفت. با این‌حال، لیورمور زندگی خود را در با ثروتی که از دانش و هنر پیش‌بینی بازار بورس بود گذراند.

دلالی سهام الزاما به این معنا نیست که یک نفر بایستی دائما دست به معامله بزند همان‌گونه که یک نقاش ساختمانی الزاما تمام سطوح یک خانه را رنگ نمی‌کند. شاید بسیاری از تازه‌کاران بازار بورس از اینکه بشنوند لیورمور، بُت بسیاری از بورس‌بازان بزرگ، از رویکرد «خرج کمتر، صبر بیشتر» تبعیت می‌نمود، شگفت‌زده شوند. او در نخستین روزهای فعالیتش به‌عنوان دلال بورس، به بودجه مقطعی خود متکی بود و بمحض فارغ‌التحصیلی و کسب اولین سرمایه‌اش، توانست سرمایه‌گذاری بلندمدتی را انجام دهد. در ادامه به مهم‌ترین و مشهورترین جملات قصار لیورمور تصریح می‌کنیم.

– پول از راه صبر درمی‌آید نه از راه خرید و فروش.

– پول درآوردن زمان می‌برد.

– هیچوقت به این فکر نکردم که پول زیادی دربیاورم؛ بلکه این حاصل صبر من بود.

– هیچکس هیچگاه نمی‌تواند تمام نوسانات بازار را بشناسد.

– درست بخرید، موقعیت خود را محکم بچسبید.

– افرادی که هم بتوانند درست بخرند و موقعیت خود را محکم بچسبند، نادرند.

– به من زمان‌بندی ندهید بلکه زمان بدهید.

اگرچه لیورمور یک دلال بود اما ارزش صبر کردن را خوب می‌دانست و خوب می دانست که چه‌وقت اصلا معامله نکند. او هنر بهره گیری از زمان را داشت.(ا.ک)

 سرمایه‌گذاری در بازار سهام نیازمند یک استراتژی مناسب بر اساس اندازه سرمایه، مدت زمان سرمایه‌گذاری، بازده مورد انتظار و ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار می باشد. بر این اساس، اولین گام در سرمایه‌گذاری، شناسایی سهام شرکت‌ها با بهره گیری از روش‌های حرفه‌ای تجزیه و تحلیل مالی و اقتصادی می باشد.

 با وجود پیچیدگی‌ این روش‌ها، معیارهای مشخصی برای مطالعه اولیه سهام شرکت‌ها هست که در این بین می‌توان به عواملی همچون چشم‌انداز صنعت، سودآوری، وضعیت نقدینگی، اندازه بدهی‌ها، نسبت قیمت به سود هر سهم، درصد سهام شناور آزاد، نقدشوندگی، سیاست تقسیم سود و ترکیب سهامداران شرکت تصریح نمود. از طرفی دیگر در انتخاب سهام بایستی خصوصیات فردی، سود مورد انتظار و درجه ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار را نیز مد‌نظر قرار داد.گزارش زیر حاصل گفت‌وگویی با ندا گودرزی، کارشناس ارزش گذاری شرکت تامین سرمایه امین می باشد که بعضی از شاخصه‌های انتخاب سهام برتر را مورد مطالعه و تحلیل قرار داده می باشد.

اصلی‌ترین راهکارها

اصلی‌ترین راهکار در این ارتباط تحلیل بنیادی سهام می باشد. تحلیل بنیادی فرآیندی می باشد که ارزش ذاتی یک سهم با توجه شرایط کنونی و آتی، وضعیت اقتصاد کلان، جایگاه صنایع در اقتصاد آن کشور و طریقه اطلاعات مالی شرکت برآورد می گردد. پس از مطالعه و پیش‌بینی سودآوری شرکت، با تنزیل جریانات نقدی آتی با نرخ بازده مورد انتظار بر اساس ریسک سهم، ارزش ذاتی آن کشف می گردد. سرمایه‌گذاری با مقایسه ارزش ذاتی پیش‌بینی شده و ارزش بازار سهم به تصمیم‌گیری در مورد خرید (در صورت کمتر بودن قیمت روز نسبت به ارزش ذاتی) یا فروش (در صورت فراتر رفتن قیمت سهم نسبت به ارزش ذاتی آن) می‌پردازد.

  معرفی اتوماتهای سلولی

اتوماتای سلولی یک مدل ریاضی می باشد که می تواند برای محاسبات و شبیه سازی سیستمها به کار رود. اتوماتای سلولی سیستمهای ساده ی گسسته ای هستند که با قوانین ساده و محلی می توانند محاسبات و رفتار پیچیده ای از خود بروز دهند. حلی بودن به این معناست که در تعیین مقدار جدید هر سلول، سلولهایی که در همسایگی وی هستند تاثیرگذار هستند و سلولهای دورتر، تاثیری ندارند. هر سلول برای خود مجموعه ای از حالات دارد که در هر لحظه با در نظر داشتن حالت خودش و همسایه ها تصمیم می گیرد که به چه حالتی برود. قوانین تغییر حالت در اتوماتای سلولی در طول کار ثابت می باشد و تغییر نمی کند. . شبکه سلولها می­تواند ابعاد متفاوتی داشته باشند و یک­, دو و یا بیشتر بعد داشته باشند. با در نظر داشتن تعداد مقادیری که سلولها می­توانند اختیار کنند, اتوماتای سلولی به دو نوع دودویی و چند مقداره تقسیم می­گردد. درک رفتار اتوماتای سلولی از روی قوانین آن بسیار مشکل می باشد و درک آن نیاز به شبیه سازی دارد.یکی از معضلات بهره گیری از اتوماتای سلولی طراحی قوانینی می باشد که اقدام دلخواه ما را انجام دهد. انواع متفاوتی از قوانین به روز رسانی سلولها وجود دارند که باعث ایجاد انواع متفاوت اتوماتای سلولی میشوند. به عنوان مثال، قوانین میتوانند به صورت قطعی و یا احتمالی اظهار گردند و این دو دسته از قوانین منجر به دو دسته اتوماتای سلولی قطعی و اتوماتای سلولی احتمالی میشوند. ویژگیهای اتوماتای سلولی را به اختصار میتوان به صورت زیر اظهار نمود: فضا و زمان به صورت گسسته پیش میروند. اتوماتا همگن می باشد و اقدام به روز رسانی به صورت همگام انجام میشود. البته به روز رسانی حالات می تواند به شکل نا همگام نیز صورت پذیرد ، یعنی از یک گوشه ی شبکه شروع به بروز کردن می کنیم و تا انتها پیش می رویم در حالی که در حالت همگام همهی سلولها با در نظر داشتن حالت قبلی همسایه ها به روز می شوند نه بر اساس حالت کنونی شان.قوانین بر اساس همسایه های هر سلول تعریف میشوند و میتوانند فرم قطعی و احتمالی داشته باشند. اتوماتای سلولی در مورد هایی زیرا شبیه سازی فرایند های فیزیکی همچون حرکت براونی، حل شدن، شبیه سازی فرآیندهای اجتماعی مانند انتشار شایعه ، شبیه سازی پدیده های شیمیایی مانند سرایت آتش و خوردگی فلزات، پردازش تصویر، تولید اعداد تصادفی و رمزنگاری بکار گرفته شده می باشد. اتوماتای سلولی با در نظر داشتن قوانینش می تواند رفتار بسیار پیچیده ای از خود بروز دهد. قوانین را در اتوماتای سلولی می توان به صورت یک رشته ی بیتی تعریف نمود. هر بیت نشان دهنده ی حالت بعد متناظر با شماره ی بیت می باشد. مثلا قانون زیر برای یک اتوماتای سلولی با یک بعدی با همسایگی دو را نشان می دهد و یک رشته ی بیتی می باشد. اگر رشته ی بیتی را به عدد دهدهی تبدیل کنیم نام قانون بدست می آید. به عنوان مثال قانون زیر 30 می باشد.

شکل 1 یک نمونه قانون اتوماتی سلولی

اگر تغییر حالت را برای قوانین مختلف نسبت به زمان رسم کنیم اشکالی بدست می آید که تعدادی از آنها را در شکل 2 می بینید :

تعداد صفحات:50

 

قیمت : 14700 تومان

***

و  همچنین به ایمیل شما نیز ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :                 serderehi@gmail.com