دانشکده مهندسی کامپیوتر

عنوان :

مدلی مبتنی بر نگاشت بیتی و تابع دستور جهت کنترل دسترسی در بانک اطلاعات XML

پایان‌نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

جستجو در سایت :   

در رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود می باشد***

چکیده

امروزه اطلاعات مستقر بر روی وب به سرعت در حال افزایش می باشد و حجم بسیار زیادی از این اطلاعات در قالب XML ظاهر شده می باشد. یکی از مزایای اصلی بهره گیری از XML ، نمایش داده‌های غیر ساختیافته می باشد که قابلیت‌های بسیاری را در اختیار کاربران می‌گذارد. ویژگی غیر ساختیافته بودن اطلاعات و انعطاف‌پذیری XML باعث همه‌گیر شدن بهره گیری از آن شده و در بانک‌های اطلاعات نیز مورد توجه قرار گرفته می باشد. پس برقراری امنیت در مستندات XML یک نیاز و بحث کلیدی می‌باشد. داده‌ها به هر شکلی که ذخیره شوند بایستی از تهدیدهای ممکن (سرقت، خرابکاری، دستکاری و مورد هایی از این قبیل) محافظت گردند. برای جلوگیری از تهدیدها، روش‌ها و مدل‌هایی را در بانک‌های اطلاعات طرح‌ریزی و پیاده‌سازی نموده‌اند. مهمترین این مدل‌ها، مدل کنترل دسترسی می‌باشد. این مدل خود مبتنی بر روش‌های مختلفی می‌باشد که در بانک‌های اطلاعات گوناگون به کار گرفته می شوند. در این پایان‌نامه پس از مطالعه روش‌های کنترل دسترسی، روشی جدید مبتنی بر نگاشت بیتی و تابع دستور جهت کنترل دسترسی در بانک اطلاعات XML پیشنهاد شده می باشد. در روش پیشنهادی کوشش بر این می باشد که کلیه معضلات و نواقص روش تابع دستور و نگاشت بیتی مرتفع گردد.

واژه‌های کلیدی: بانک اطلاعات XML، کنترل دسترسی، امنیت، نگاشت بیتی.

اکثر نرم‌افزارهای کاربردی تجاری، سیستم‌های تبادل داده، و شرکت‌های مختلف داده‌های ساختیافته‌ی خود را در بانک‌های اطلاعات ارتباط‌ای نگهداری می‌کنند. بانک‌های اطلاعات ارتباط‌ای نمونه خوبی از بانک‌های اطلاعات ساختیافته هستند. بانک‌های اطلاعات نیمه ساختیافته مشابه بانک‌های سنتی شِمای ثابتی ندارند. داده‌های نیمه ساختیافته، خود تعریف می‌باشند و می‌توانند مدل ناهمگون‌تری نسبت به داده‌های ساختیافته داشته باشند. زبان نشانه‌گذاری توسعه‌پذیر XML تکنیک مناسبی برای مدل‌سازی چنین داده‌هایی می باشد [1]، هر چند داده‌های ساختیافته و غیرساختیافته نیز می‌تواند در قالب XML ذخیره گردد. نمایش داده‌های غیر ساختیافته به صورت XML قابلیت‌های بسیاری را در اختیار کاربران می‌گذارد. ویژگی غیر ساختیافته بودن اطلاعات و انعطاف‌پذیری XML و همچنین همه‌گیر شدن بهره گیری از آن باعث شده می باشد که در بانک‌های اطلاعات نیز مورد توجه قرار گیرد. در این بین دسترسی به اطلاعات و امنیت اطلاعات مبادله شده بسیار مورد توجه می‌باشد.

جهت برقراری امنیت در بانک اطلاعات XML مدل‌ها، مکانیزم‌ها و روش‌هایی هست. در حال حاضر تنها مدل‌هایی که در برقراری امنیت در بانک اطلاعات XML بهره گیری می گردد مدل‌های کنترل دسترسی می‌باشند. مطابقت مدل‌های کنترل دسترسی با مستندات XML و نیز چگونگی بهره گیری از این مدل‌ها در بانک اطلاعات XML در این پایان‌نامه تشریح شده می باشد.

بیشتر کنترل‌های دسترسی مرسوم شامل لیست‌های کنترل دسترسی [2]، لیست‌های قابلیت [3] و ماتریس‌‌های کنترل دسترسی [4] هستند. هنگامی که درمورد امنیت یک سیستم صحبت می گردد “کنترل دسترسی” جنبه‌های بسیاری را شامل می گردد. کنترل دسترسی بایستی رسا و قابل فهم باشد و بتواند امنیت دسترسی به داده‌های مستقر در یک مکان را پشتیبانی نماید. همچنین در بسیاری از سیستم‌ها همچون سیستم‌های تراکنشی تجاری و بایگانی‌های پزشکی که شامل داده‌های حساس می‌باشند، کنترل دسترسی در پایین‌ترین سطح (عنصر و یا صفت) مورد نیاز می باشد. دانلود متن کامل در سایت sabzfile.com

کارهای بسیار زیادی برای توصیف کنترل دسترسی روی مستندات XML از چند سال قبل انجام شده می باشد. بعضی از این کوشش‌ها عبارتند از: تعریف و اجرای خط‌مشئ‌های کنترل دسترسی بر روی منابع XML [5]، کنترل دسترسی به مستندات XML توسط تعیین سطوح مجوزها و خط‌مشئ‌های انتشار مجوزها [6]، توصیف کنترل دسترسی برای اسناد XML که ارتباط معنایی با هم دارند [22] و تعریف یک سیستم کنترل دسترسی در پایین‌ترین سطح برای مستندات XML [7]. کنترل دسترسی در پایین‌ترین سطح شامل توصیف موضوع‌های مجوز (کاربران یا گروه‌های کاربری و یا کامپیوترها)، اشیاء مورد دسترسی (المان‌ها و محتوای المان‌ها) و تعیین مجوزهای دسترسی می‌باشد. تمرکز در این کار عموماً بر روی توصیف یک زبان برای تعیین محدودیت‌های کنترل دسترسی به مستندات XML و همچنین توصیف انواع مختلف خصوصیات و خط‌مشئ‌های مرتبط با آن می‌باشد.

در این پایان‌نامه روشی جدید مبتنی بر نگاشت بیتی [8] و تابع دستور [9] جهت کنترل دسترسی در بانک اطلاعات XML پیشنهاد شده می باشد. در روش پیشنهادی کنترل دسترسی را در پایین‌ترین سطح ایجاد می‌کنیم. همچنین در روش پیشنهادی کوشش شده می باشد که کنترل دسترسی بامعنی ایجاد گردد. کنترل دسترسی با معنی را با بهره گیری از الگوریتمی که تأثیر‌ها را به نگاشت بیتی تبدیل می کند مهیا می‌کنیم. در این روش کوشش شده می باشد که معضلات و نواقص روش تابع دستور و نگاشت بیتی مرتفع گردد.

در فصل اول این پایان‌نامه پس از معرفی اجمالی بانک اطلاعات XML ، به امنیت در بانک اطلاعات XML می‌پردازیم. در فصل دوم مدل‌های کنترل دسترسی که برای بانک اطلاعات XML معرفی شده‌اند را مطالعه می‌کنیم. در فصل سوم روش پیشنهادی ارائه می گردد. در فصل چهارم به پیاده‌سازی و ارزیابی روش پیشنهادی می‌پردازیم، و مقایسه‌ای بین مدل‌های مختلف کنترل دسترسی و روش پیشنهادی جهت بهره گیری در بانک‌های اطلاعات XML انجام خواهد گرفت. در فصل پایانی به نتیجه‌گیری و کارهای آتی می‌پردازیم.

  • آشنایی با XML

زبان XML در سال 1997 توسط کنسرسیوم وب برای رفع محدودیت‌های موجود در HTML و اضافه کردن قابلیت‌های جدید به وجودآمد [1]. تفاوت اصلی XML با HTML در این می باشد که XML کوشش دارد داده‌ها را طوری نشانه‌گذاری کند که معنای آنها حفظ گردد و در حالیکه HTML داده‌ها را طوری نشانه‌گذاری می کند که قابل نمایش برای مرورگرها باشد. در واقع XML یک استاندارد باز می‌باشد و تاکید آن بر روی معنای داده‌هاست در حالیکه تأکید HTML بر نمایش داده می‌باشد. XML. یک استاندارد پایه می باشد که وابستگی به رسانه‌ها، سیستم عامل‌ها و دیگر سیستم‌ها را ندارد. به مقصود حفظ معنای داده‌ها، XML ابر داده[1] که توصیف کننده داده می‌باشد را نیز همراه آنها ذخیره می کند.

XML زیر مجموعه ساده شده‌ای از زبان SGML می‌باشد. زبان SGML یک زبان عمومی و پیچیده برای نشانه‌گذاری داده‌هاست که در دهه 80 به وجودآمد و پدر زبان‌های نشانه‌گذاری به شمار می رود. قابلیت‌های زیاد این زبان آن را بیش از اندازه پیچیده کرده می باشد، بطوری که کنسرسیوم وب آن را بعنوان جانشین HTML مناسب ندانسته و تصمیم گرفت زیر مجموعه ساده شده‌ای از آن را با نام XML جانشین HTML کند. زبان XML در واقع یک ابر زبان نامیده می گردد. زیرا که کاربر بسته به نیازهایی که دارد می‌تواند با بهره گیری از آن زبان نشانه‌گذاری جدیدی برای داده‌هایش ایجاد کند.

XML همچنین قادر می باشد ساختار داده‌های ذخیره شده را نیز به‌همراه معنای آنها حفظ کند. این زبان دارای هیچ برچسب از پیش تعریف شده‌‌ای نیست و تمامی برچسب‌ها برحسب نیاز توسط کاربر تعریف می شوند. قابلیت‌های XML و اجزاء همراه آن، این زبان را به زبان قابل حمل و استاندارد برای کاربردهای مختلف تغییر داده می باشد.

فایل‌های XML دارای قابلیت متنی هستند به‌طوری که می‌توان آنها را در ویرایشگرهای متنی ویرایش نمود. یک فایل در XML از دو قسمت متن و علائم نشانه‌گذاری تشکیل شده می باشد که در قسمت متن داده‌های اصلی ذخیره می گردد و در قسمت علائم نشانه‌گذاری، ابرداده‌ توصیف کننده متن قرار می‌گیرد. XML از یک سو با ذخیره فایل‌هایش در قالب متنی و بهره گیری از علائم نشانه‌گذاری‏ فهم معنای داده‌های ذخیره شده را برای بشر ممکن می‌سازد و از سوی دیگر با در اختیار قرار دادن این فایل‌ها در یک قالب ساختیافته برای برنامه‌ها، پردازش آن را برای کامپیوتر ساده می کند.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد : نسل آینده ی سیستم های کامپیوتری: اینترنت اشیاء (IOT)

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

تعداد صفحه :111

قیمت : 14700 تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

ودسرابی