دانشکده کامپیوتر

گرایش معماری کامپیوتر

 پروژه کارشناسی ارشد

عنوان :

مقایسه چهار طرح ضرب کننده RNS

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود می باشد***

چکیده

هدف از این پروژه مقایسه چهارطرح ضرب کننده RNS می باشد. بدین مقصود با بهره گیری از پیاده سازی این چهار طرح با نرم افزار VHDL به مقایسه آنها می‌پردازیم. RNS یک روش نمایش اعداد می باشد که در آن هر عدد به وسیله باقی مانده‌های تقسیم آن بر مجموعه ای از اعداد دو به دو نسبت به هم اول نمایش داده
می گردد. با کمک قضیه باقی مانده چینی، اثبات می گردد که در RNS نمایش هر عدد منحصر به فرد می باشد برای ضرب در RNS نیاز به ضرب پیمانه ای خواهد بود. روشهای ضرب پیمانه ای برحسب اینکه کاهش به پیمانه، در کدام مرحله ضرب انجام گیرد. به دو دسته «کاهش در حین ضرب (RDM)» و «کاهش بعد از ضرب (RAM)» تقسیم می شوند. دو طرح اول این پروژه با تکنیک RAM و دو طرح دوم با تکنیک RDM کار می‌کنند.
دانلود متن کامل در سایت sabzfile.com
مقدمه

همانطور که می دانیم ضرب پیمانه ای در علم رمزنگاری تأثیر مهمی اعمال می کند. مانند روشهای رمزنگاری که به ضرب کننده پیمانه ای سریع نیاز دارد، روش رمزنگاری RSA می باشد که در آن نیاز به توان رساندن اعداد بزرگ در پیمانه های بزرگ می باشد. معمولاً برای نمایش اعداد در این حالات از سیستم باقی مانده (RNS) بهره گیری می گردد و ضرب (به عنوان هسته توان رسانی) در این سیستم به کار می رود.

در اینجا برای آشنایی بیشتر به تبیین سیستم عددی باقی مانده می پردازیم و به کاربردها و فواید آن اشاراتی خواهیم داشت.

– کاربردهای RNS

سیستم عددی باقی مانده در چند دهه اخیر مورد توجه قرار گرفته، زیرا می توان بعضی از اعمال ریاضی را تحت RNS به صورت چند مجموعه زیر اقدام ریاضی تقسیم نمود. اما به دلیل اینکه این اعمال فقط شامل ضرب، جمع و تفریق هستند از RNS در محاسبات “خاص منظوره” بهره گیری می گردد. RNS در پیاده سازی سریع مسائلی که شامل تصحیح و تشخیص خطا در سیستم های Fault-tolerant و سیستم‌های پردازش سیگنال هستند کاربرد دارد. کاربردهایی از قبیل تبدیل فوریه سریع، فیلتر دیجیتال و پردازش تصویر از اعمال ریاضی سریع RNS بهره گیری می کند. RNS راه خود را در کاربردهایی مثل تبدیلات تئوری اعداد و تبدیل فوریه گسسته پیدا کرده می باشد. همچنین مستقل بودن رقم های باقیمانده باعث می گردد که رخ دادن خطا در یک رقم به رقم های بعدی منتقل نشوند که این مسأله، باعث ایجاد یک معماری Fault-tolerant خواهد گردید. [35],[20] جستجو در سایت :   

سیستم عددی RNS در رمزنگاری و به خصوص در روش RSA کاربرد زیادی دارد[35]. البته در RSA از ضرب پیمانه ای جهت عملیات توان رسانی بهره گیری می گردد.

در این پروژه کوشش می گردد که چهار طرح از رویکردهای ضرب RNS را پیاده‌سازی و با هم مورد مقایسه قرار دهیم. این مقایسه براساس حجم و تاخیر طرح ها می‌باشد. در پیاده سازی کوشش شده می باشد که از پیشنهادات مقالات جهت عناصر بکار رفته بهره گیری گردد (بخصوص در دو طرح اول) و در مواقعی که پیشنهاد خاصی انجام نشده (مثل طرح های سوم و چهارم) پیشنهاد مناسب از لحاظ خود من انجام شده می باشد.

در ادامه آغاز به اصول ضرب RNS و روشهای بکار رفته برای اینکار تصریح می‌کنیم. سپس هر یک از چهار طرح را به صورت کامل مورد مطالعه قرار می دهیم و در مورد هر طرح، الگوریتم و سخت افزار اظهار خواهد گردید و سپس تاخیر و مساحت آن را تعیین می کنیم. در نهایت جمع بندی و مقایسه چهار طرح را انجام می دهیم. در ضمایم نیز کدهای VHDL نوشته شده را خواهید پیدا نمود.

2- روشهای ضرب پیمانه ای

این روشها را می توان به دو دسته کلی تقسیم نمود. در دسته اول آغاز اقدام ضرب به صورت کامل انجام می گردد و سپس کاهش به پیمانه روی نتیجه آخر اعمال می گردد. این روشها را Reduction After Multiplication (RAM) می نامند. در دسته دوم اقدام کاهش به پیمانه در هر مرحله ضرب و با هر حاصلضرب جزئی انجام می گردد که به این روشها Reduction During Multiplication (RDM) می گویند[38]. از میان طرحهای مورد نظر ما دو طرح اول به دسته اول و دو طرح بعدی به دسته دوم تعلق دارند.

– روش مونتگمری

در روش RDM زیرا روش کاهش به پیمانه بارها و بارها تکرار می گردد بایستی این اقدام را سرعت بخشید. یکی از تکنیک های پر طرفدار برای اینکار که در طرحهای ما نیز به کار رفته روش مونتگمری [2] در کاهش پیمانه می باشد.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رشته مهندسی کامپیوتر: جستجوی الگوهای نوظهور با ویژگی های جریانی

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

تعداد صفحه :136

قیمت : 14700 تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com